Oddział Dzienny Psychiatryczny
Stowarzyszenie Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół ,, Feniks” – działa od 2000 r., a od czerwca 2011 r. jest Organizacją Pożytku Publicznego. Poprzez cyklicznie, rokroczne przystępowanie do konkursów organizowanych przez Samorząd Gminy Miasta Kołobrzeg, Powiatu kołobrzeskiego, Gmin Powiatu Kołobrzeskiego w ramach Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie od 2004 r. realizuje działania psychiatrii środowiskowej – edukacyjne, przeciwstygmatyzacyjne, na rzecz zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym, kształtowaniu zachowań i stylu życia korzystnego dla zdrowia psychicznego. Stowarzyszenie ściśle realizuje zapisy zawarte w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Główne cele działalności Stowarzyszenia to integracja działań instytucji administracji rządowej i organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym z zaburzeniami psychicznymi i zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją dla zapewnienia im dostępnych, wielostronnych i nowoczesnych form opieki i pomocy, stworzyliśmy i nadal rozwijamy nowoczesny system psychiatrii środowiskowej na terenie powiatu kołobrzeskiego we współpracy z samorządem, tworzymy formy pośrednie wsparcia środowiskowego – Powiatowy Ośrodek Wsparcia, Klub Pacjenta, Biuro Porad Obywatelskich, Konsultacje w gminach Powiatu Kołobrzeskiego. Współpracujemy z Oddziałem Psychiatrycznym, Dziennym Oddziałem Psychiatrycznym, Poradnią Zdrowia Psychicznego, Poradnią Psychologiczna, Poradnią Uzależnień Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu.
Współpracujemy z samorządem, Ośrodkami Pomocy Społecznej, NGO, Realizujemy Narodowy Program Zdrowia Psychicznego.
W 2009 r przyznano lek. med. Ewie Gizie Ordynatorowi Oddziału Psychiatrycznego prezesowi Stowarzyszenia ,,Feniks’’ Srebrny Krzyża Zasługi za działalność na rzecz osób chorych psychicznie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. za swą działalność na rzecz dzieci otrzymała Order ,,Jordana’’ od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jacek Mieszkowski od 2012 roku – członek Wojewódzkiej Komisji Orzekającej o Zdarzeniach Medycznych powołanej przez Wojewodę Marcina Zydorowicza.
- Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- Środowiskowy Dom Samopomocy dla chorych psychicznie -stacjonarny pobyt dla 30 osób – oddziaływanie socjoterapeutyczne i terapeutyczne, rehabilitacja społeczna i reintegracja zawodowa – (zadanie administracji rządowej zlecone przez powiat zgodnie z ustawą ,,O Samorządzie Powiatowym’’- Urząd Wojewódzki od 2003-2013r.
- Działalność Ośrodka jest jednym z elementów dopełniających system opieki nad pacjentem chorym psychicznie. Po leczeniu stacjonarnym w Oddziale Psychiatrycznym pacjent kierowany jest do Dziennego Oddziału Psychiatrycznego, gdzie podlega terapii indywidualnej i grupowej, rehabilitacji społecznej.
- Następnym etapem jest terapia społeczna oraz trening umiejętności życiowych w Ośrodku oraz wspieranie go w środowisku, praca z rodziną.
- Zapewnia to holistyczne podejście do opieki nad chorym psychicznie oraz sprawne przeprowadzenie go przez wszystkie etapy choroby, powrót do pełnienia ról społecznych i zawodowych.
- Pacjent jest podmiotem działań, a stały kontakt zapewnia możliwość wczesnej interwencji w przypadku nawrotu choroby i niedopuszczenie do ostrych stanów psychiatrycznych wymagających hospitalizacji, praca z rodziną.
- Klub Pacjenta
Poradnictwo specjalistyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz podwójna diagnozą, DDA, zaburzenia wieku dojrzewania – Gmina Miasta Kołobrzeg 2003-2013r.
- Klub Pacjenta powstał w 1996 r. dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Feniks”, i współpracy z Gminą Kołobrzeg w ramach Miejskiego Programu Profilaktyk i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołobrzegu. Założeniem Klubu Pacjenta jest prowadzenie terapii grupowej oraz indywidualnej dla osób uzależnionych, współuzależnionych, z podwójną diagnozą oraz ich rodzin.
- Oferta Klubu Pacjenta przeznaczona jest zarówno dla byłych pacjentów Oddziału Psychiatrycznego, pragnących kontynuować kontakt terapeutyczny nawiązany w Oddziale, jak i dla osób z zewnątrz, które dla uniknięcia stygmatyzacji nie chcą leczyć się w Poradni Zdrowia Psychicznego. Oferta Klubu Pacjenta obejmuje osoby obciążone chorobą psychiczną, skutkami uzależnienia, źle sytuowane, mające trudność z dotarciem do właściwej opieki zdrowotnej, DDA.
- Praca w Klubie Pacjenta jest całoroczna, w miesiącach nieobjętych umową z Urzędem Miasta pracownicy Klubu udzielają porad w ramach pracy społecznej.
- Finansowanie Gmina Miasto Kołobrzeg.
- Biuro Porad Obywatelskich
Bezpłatne poradnictwo prawne dla pacjentów i mieszkańców Gmina Miasta Kołobrzeg 2007-2013 r.
- Celem Biura Porad Obywatelskich jest stworzenie miejsca gdzie osoby ubogie, chore, nieporadne życiowo, bezrobotne będą mogły uzyskać bezpłatną pomoc prawna, udzielaną przez przeszkolonych doradców oraz specjalistów z różnych dziedzin – konsultantów BPO.
- Porady są udzielane w szerokim zakresie spraw: mieszkaniowych, rodzinnych, świadczeń socjalnych, zatrudnienia, bezrobocia, a także w sprawach dotyczących niepełnosprawności, kontaktu obywatela z urzędem czy sądem, pozbawienia wolności, spadków, własności, spraw konsumenckich, stosunków międzyludzkich udzielane będą informacje o organizacjach lub o urzędach właściwych ze względu na kompetencje.
- Konsultacje specjalistyczne w gminie Kołobrzeg
Wsparcie środowiskowe dla chorych psychicznie, ich rodzin i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją – Urząd Gminy Kołobrzeg 2006-2013 r.
- Środowiskowe oddziaływania terapeutyczne we współpracy z GOPS, szkołą.
- Celem programu jest zapewnienie ciągłości terapeutycznej chorym psychicznie i uzależnionym oraz ich rodzinom (współuzależnienie, dzieci alkoholików) udzielenie profesjonalnej pomocy, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społecznym oraz przywracanie umiejętności życiowych i społecznych utraconych w przebiegu choroby lub uzależnienia, a w konsekwencji zapobieganie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu.
- Rehabilitacja społeczna, aktywizacja zawodowa.
- Poszerzenie wiedzy na temat swoich mechanizmów funkcjonowania, wykorzystanie jej w celu poprawy funkcjonowania indywidualnego rodzinnego i społecznego.
- Zapobieganie skutkom stresu, profilaktyka chorób psychicznych, uzależnień.
- Ograniczenie destrukcji i zapobieganie patologii rodziny.
- Konsultacje w gminach powiatu kołobrzeskiego
Systematyczne wsparcie dla rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Gmina Rymań, Siemyśl.
- Środowiskowe oddziaływania terapeutyczne we współpracy z GOPS, szkołą.
- Program ma na celu podniesienie poziomu edukacyjnego w zakresie wiedzy dotyczącej zdrowia psychicznego oraz jego dysfunkcji występującej w postaci zaburzeń psychicznych.
- Udzielanie wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi : depresja, stres, zaburzenia osobowościowe, niedojrzałość emocjonalna, uzależnienia od środków zmieniających świadomość, współuzależnienia, DDA i inne.
- Udzielanie i pomoc w przyswajaniu wskazówek dotyczących właściwego rozpoznawania problemu, zwerbalizowanie go przez osobę oczekującą pomocy oraz stymulowanie w kierunku wewnętrznej motywacji do podjęcia kroków w stronę wychodzenia z choroby, kryzysu, jak i nauka zachowań konstruktywnych polegająca na wychodzeniu z postawy wycofanej, biernej, na postawę aktywną wchodzącą w proces zdrowienia.
- Celem zadania jest przede wszystkim udzielanie porad z psychoedukacji oraz wsparcie dla osób chorujących jak też ich rodzinom.
- Udział w zespołach interdyscyplinarnych w gminach.
- Propagowanie oddziaływań środowiskowych.
- Uczestnictwo w realizacji gminnych programów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
- Prowadzenie działań edukacyjnych i organizacji kampanii społecznej na rzecz ograniczenia przemocy w rodzinie. Gmina Miasto Kołobrzeg 2012-2013 r.
Prowadzenie grupy wsparcia dla ofiar przemocy domowej na zlecenie Gminy Miasto Kołobrzeg.
- Program kierowany jest do mieszkańców Kołobrzegu.
- Grupą docelową są osoby doświadczające przemocy domowej, które potrzebują miejsca gdzie będą mogły jawnie mówić o problemie, konfrontować się z nim oraz nabierać umiejętności radzenia sobie ze swoją sytuacją.
- Psycholog oraz terapeuta przeprowadza zarówno rozmowy indywidualne, jak i grupowe. (Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej, grupy psychoedukacyjne, grupy wsparcia dla ofiar przemocy domowej, polityka prorodzinna wspierająca rozwój osobowości.
Od lipca 2011r. jesteśmy właścicielami części dworku i parku w popegeerowskiej miejscowości Trzynik gm. Siemyśl, powiat Kołobrzeg, 25 km od Kołobrzegu, darowanego Stowarzyszeniu przez gminę Siemyśl. Pałacyk wymaga gruntownego remontu i adaptacji dla potrzeb Stowarzyszenia. Miejscowość Trzynik płożona jest na trasie ścieżki rowerowej oplatającej powiat kołobrzeski, blisko jeziora Kamic w cichej i spokojnej okolicy.
Pałacyk wybudowany został w 1920 r. Powierzchnia pałacyku wynosi 800m². Własnością Stowarzyszenia jest również otaczający dworek park podworski o powierzchni 2.5 ha. Park podlega konserwatorowi zabytków. W parku znajdują się cenne okazy drzewostanu, który wymaga rewitalizacji.
W 2013 roku Stowarzyszenie uzyskało pieniądze na „Utworzenie Centrum Integracji Społecznej dla osób niepełnosprawnych psychicznie poprzez remont i wyposażenie Pałacu w Trzyniku”, w ramach złożenia oferty na konkurs w ramach środka 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa” operacji objętych osią priorytetową 4 – Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartą w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013″. Centrum Integracji Społecznej spełniające założenia Centrum Zdrowia Psychicznego Narodowego Programu ochrony Zdrowia Psychicznego, gdzie Stowarzyszenie będzie realizowało projekty stworzenia miejsc pracy dla osób długotrwale bezrobotnych chorujących psychicznie i mieszkańców.