Zbiórka krwi pod hasłem „Lato w Kołobrzegu”

Wpis utworzony przez poniedziałek, 17 lipca, 2017

Krew to najważniejszy płyn w ciele człowieka. Jej głównym zadaniem jest transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. Kiedy zaczyna jej brakować, organizm jest niedotleniony. W takiej sytuacji wystarczy kilka minut, aby doszło do śmierci pnia mózgu.

Dlatego przed każdym zabiegiem operacyjnym szpitale mają obowiązek określić grupę krwi pacjenta i zapewnić mu na wszelki wypadek zapas, który pozwoli szybko uzupełnić ewentualne ubytki na stole operacyjnym.

Dlaczego brakuje krwi? Szpitale i centrum krwiodawstwa są zgodne: to przez sezon urlopowy. Ale wyjazdy krwiodawców to nie wszystko. Latem częściej niż zwykle dochodzi do poważnych wypadków drogowych. Wiele osób ulega skomplikowanym urazom także podczas urlopów, np. uprawiając sporty ekstremalne.

Aby poprawić obecną sytuację i uzupełnić zapasy krwi, kołobrzeski szpital przy udziale władz Urzędu Marszałkowskiego i miasta Kołobrzeg, rozpoczął działania promocyjne mające na celu zachęcenie krwiodawców do oddawania krwi również podczas wypoczynku nad polskim morzem.

W minioną niedzielę 16 lipca przy Latarni Morskiej stanął ambulans, do którego zgłosiło się 25 krwiodawców zyskując tym samym ponad 11 l krwi, co stanowi bardzo dobry wynik  – zgodnie z opinią pracowników RCKiK.

Aby kontynuować akcję zapraszamy do kołobrzeskiego oddziału RCKiK (w Regionalnym Szpitalu w  Kołobrzegu) gdzie oddając krew na hasło LATO W KOŁOBRZEGU krwiodawcy otrzymają niespodziankę. Akcja potrwa do końca lipca.