219. „Depresja- porozmawiajmy o niej”

Wpis utworzony przez piątek, 7 kwietnia, 2017

Tematem przewodnim tegorocznej kampanii Światowego Dnia Zdrowia jest depresja. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpienia psychicznego i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej.

Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zwrócić szczególną uwagę na trzy grupy, w których depresja występuje nieproporcjonalnie częściej: młodzież nastoletnią i młodych dorosłych, kobiety w wieku rozrodczym ( zwłaszcza po urodzeniu dziecka ) i osoby starsze ( po 60 roku życia ). WHO zwraca uwagę, że depresję należy odróżnić od zwykłych zmian nastrojów. Choroba ta charakteryzuje się uczuciem smutku, który trwa co najmniej dwa tygodnie i przeszkadza normalnie żyć.

Lepsze zrozumienie czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiec lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej, czy też w większej grupie, np. w szkole, miejscu pracy czy w miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy.