142. Obchody Światowego Dnia Serca – pt. „Otyłość i zespół metaboliczny” 28 września 2014 r.

Wpis utworzony przez poniedziałek, 29 września, 2014

Światowy Dzień Serca jest przedsięwzięciem międzynarodowym zainicjowanym przez World Heart Federation z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF’u. Centralne obchody odbywają się co roku jednocześnie w ponad 100 krajach na całym świecie. Uroczystość Obchodów Światowego Dnia Serca w Kołobrzegu obchodzona jest od 12 lat w każdą ostatnią niedzielę września.

Główną ideą obchodów jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń krwionośnych oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Tegoroczna XII edycja uroczystości poświęcona jest przede wszystkim promocji zdrowego stylu życia poprzez walkę z otyłością.

Uroczystość poprowadzili lek. Roman Ronkowski Ordynator Oddziału Kardiologicznego oraz Zbigniew Mieszczak Prezes Stowarzyszenia „Serce – Sercu”.

Jak co roku pierwszym punktem uroczystości była ceremonia wręczenia statuetek złotych i kryształowych serc.

Statuetki otrzymali:

  1. Jerzy Owsiak – Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  2. Stanisław Kałdus – Polski Czerwony Krzyż
  3. Dominika Szczygielska – Honorowy Dawca Krwi

Obchodom Światowego Dnia Serca towarzyszyły wykłady edukacyjne na temat profilaktyki chorób serca oraz zdrowego stylu odżywiania i diet.        

Licznie przybyli goście wzięli udział w bezpłatnych badaniach kontrolnych m.in. pomiar cukru i cholesterolu, pomiar hemoglobiny, pomiar ciśnienia tętniczego i wagi ciała, BMI, porady lekarzy specjalistów kardiologów oraz diabetologa, badania mammograficzne dla Pań między 45 a 49 r.ż. oraz po70 r.ż. a także pokazy ratownictwa medycznego