XV lecie działalności stowarzyszenia Serce Sercu

Wpis utworzony przez wtorek, 26 Wrzesień, 2017

Światowy Dzień Serca jest przedsięwzięciem międzynarodowym zainicjowanym przez World Heart Federation z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF’u. Centralne obchody odbywają się co roku jednocześnie w ponad 100 krajach na całym świecie.

Główną ideą obchodów jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń krwionośnych oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Tegoroczna XV jubileuszowa edycja uroczystości poświęcona była przede wszystkim promocji zdrowego stylu życia poprzez m.in. profilaktykę chorób układu krążenia. Uroczystość poprowadzili lek. Roman Ronkowski specjalista kardiolog oraz Zbyszek Mieszczak Prezes Stowarzyszenia „Serce – Sercu”.
Wyjątkowe jubileuszowe spotkanie było okazją do podziękowania wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w coroczną organizację Dni Serca w Kołobrzegu.
Jak co roku najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie kryształowego i złotego serca.
Statuetki otrzymali:
Kryształowe Serce – Anna Czerniak Prezes Fundacji „Dr Clown” w Warszawie
Złote Serce – Dorota Lisiczko-Zając
Złote Serce – prof. Jarosław Gorący lekarz kardiolog ze Szczecina aktywnie wspierający działalność kołobrzeskiego stowarzyszenia
Po raz pierwszy w historii działalności stowarzyszenia zorganizowano konkurs plastyczny dedykowany dla uczniów szkół podstawowych pt. „Polak ma serce”. Mimo, iż był to początek roku szkolnego do Szpitala wpłynęło ponad 50 prac. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie!
Zwycięskie prace:
Kategoria I-III:
I miejsce – Alicja Czugała SP8
II miejsce – Karolina Kwiecień SP4
III miejsce – Alicja Wicik SP Morska Kraina
Kategoria IV-VII:
I miejsce – Szymon Maciejewski SP w Siemyślu
II miejsce – Weronika Kołodziejak SP Morska Kraina
III miejsce – Marta Wojciechowska SP4
Obchodom Światowego Dnia Serca towarzyszyły także wykłady edukacyjne poświęcone tematyce profilaktyki chorób układu krążenia prowadzone przez prof. Jarosława Gorącego Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii oraz lek. Romana Ronkowskiego Ordynatora Oddziału Kardiologicznego Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu.
Licznie przybyli goście wzięli udział w bezpłatnych badaniach kontrolnych m.in. pomiar cukru i cholesterolu, pomiar hemoglobiny, pomiar ciśnienia tętniczego i wagi ciała, BMI, porady lekarzy specjalistów kardiologów oraz diabetologa.