120. Światowy Dzień Walki z Depresją

Wpis utworzony przez środa, 26 lutego, 2014

Stowarzyszenie Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół ,,Feniks’’ w Kołobrzegu jak co roku włączyło  się w obchody Światowego Dnia Walki Z Depresją.  25 lutego 2014 r. w sali konferencyjnej Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu odbył się wykład na temat depresji, który wygłosiła lek. Ewa Giza Prezes Stowarzyszenia ,,Feniks’’ w Kołobrzegu oraz Ordynator Oddziału Psychiatrycznego Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu. W trakcie spotkania  można było dowiedzieć się wszystkiego na temat objawów, skutków i sposobów walki z chorobą.

Depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych  i 15 % u osób w wieku podeszłym.  Około 30-50 % ludzi chociaż raz w swoim życiu cierpiało na zaburzenia depresyjne. Depresja jest schorzeniem skłonnym do nawrotów. Według obserwacji 75% osób chorych zachoruje w ciągu 2 lat od wyleczenia poprzedniego epizodu depresyjnego. Wielkim problemem związanym z zachorowaniem na depresje jest duża śmiertelność. Według statystyk 25% zgonów u pacjentów z depresją jest skutkiem samobójstw. Wśród chorujących na depresje 20-60% chorych próbuje odebrać sobie życie, a 40-80% ma myśli samobójcze.  Jak twierdzą specjaliści, tylko fachowa pomoc i aktywne przeciwstawienie się chorobie może ją zatrzymać.