106. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Wpis utworzony przez piątek, 11 października, 2013

W dniu 10 października 2013 roku odbyły się XXI obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego połączone  z podsumowaniem zadania Samorządu Zachodniopomorskiego w  ramach prewencji zdrowia, z zakresu zaburzeń psychicznych, realizowanego pod nazwą ,,Szkoła Zdrowia Psychicznego’’.

Głównym organizatorem obchodów był  Regionalny Szpital w Kołobrzegu przy współudziale Stowarzyszenia Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół ,,Feniks’’ w Kołobrzegu.

Przybyłych gości  powitali Dyrektor Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu  Jerzy Piwowarczyk  oraz Ordynator Oddziału Psychiatrycznego lek. med.  Ewa Giza. W uroczystości  udział wzięli przyjaciele ze Środowiskowych Domów  Samopomocy  z Gryfic, Białogardu i Sławoborza oraz pacjenci szpitala i ich rodziny.

Tegoroczne obchody światowego Dnia Zdrowia Psychicznego obchodzono pod hasłem „Zdrowie psychiczne i osoby starsze”. Wykład pt. ,,Szczęśliwy Senior’’ wygłosiła  Ordynator Oddziału Psychiatrycznego, Prezes Stowarzyszenia ,,Feniks’’ lek. med. Ewa Giza.

Koordynator Programu ,,Szkoły Zdrowia Psychicznego’’ Jacek Mieszkowski złożył sprawozdanie    podsumowujące  działalność   Szkoły Zdrowia   Psychicznego w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu w 2013 roku.  W 23 spotkaniach i 132 konsultacjach indywidualnych uczestniczyło łącznie 495 uczestników, odbyło się również 48 konsultacji w miejscu zamieszkania pacjenta (konsultacje środowiskowe).

W trakcie uroczystości wręczone zostały nagrody dla laureatów  konkursu plastycznego pt. ,,Co wiesz o zdrowiu psychicznym’’ który ogłoszono wśród szkół powiatu kołobrzeskiego.

W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali:

I Miejsce  – Ola Poradowska – Szkoła Podstawowa Nr 6
II Miejsce – Wiktoria Paćko – Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym ,,Słoneczko’’
III Miejsce – Olga Parus – Szkoła Podstawowa Nr 6

Wyróżnienie – Bartosz Jasińsk – Szkoła Podstawowa Nr  3
Wyróżnienie – Wiktoria Rucińska – Szkoła Podstawowa Nr  3
Wyróżnienie – Monika Bartos – Szkoła Podstawowa Nr  3
Wyróżnienie – Dawid Możdźyński – Szkoła Podstawowa Nr  3

W kategorii Szkół Gimnazjalnych  laureatami zostali:

I Miejsce – Agnieszka Ragus – Gimnazjum we Wrzosowie
II Miejsce – Wiktoria Mazińska – Gimnazjum Nr 4
III Miejsce – Kasia Sienkiewicz – Gimnazjum Nr 1
Wyróżnienie – Sabrina Vignudelli – Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu  Uzdrowiskowym ,,Słoneczko’’

W kategorii Szkół średnich  laureatami zostali:

I miejsce – Monika Kulasek – Zespół Szkół Morskich
II miejsce – Marta Sienkiewicz – Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika

Pozostałym uczestnikom konkursu wręczone zostaną dyplomy uczestnictwa i talon na zakup pizzy.

Obchody uświetniły występy artystyczne.